M. Molnár: Deti sa nehýbu dostatočne, dospelí sa často vyhovárajú

M. Molnár: Deti sa nehýbu dostatočne, dospelí sa často vyhovárajú

Deti sa v súčasnosti nehýbu dostatočne a prijímajú zbytočne veľa kalórií. Pod priberanie detí sa podpísal aj fakt, že mnohé školy limitovali hodiny telesnej výchovy s cieľom dobehnúť zameškané učivo. Problém u dospelých zas býva argument, že nemajú na šport čas. Podľa profesionálneho trénera Maroša Molnára ide len o výhovorky.

Po odznení najhoršej vlny pandémie COVID-19 mnohé školy nahradili hodiny telesnej výchovy inými predmetmi. „To si myslím, že je hlúposť, neuvedomili si totiž jednu dôležitú vec, a to, že pohyb blahodarne pôsobí na mozgovú aktivitu. A keď sa mozog nehýbe, tak dieťa nerozmýšľa. Jednoducho povedané, ak chceš, aby sa hýbal mozog, musíš sa aj ty hýbať,“ poukázal Molnár.

Deti tak majú v súčasnosti deficit pohybu. Dieťa by sa malo podľa Molnára hýbať najviac, ako sa dá. Pohyb však často nestačí, na hmotnosť dieťaťa výrazne vplýva aj spôsob jeho stravovania. „Nestačí sa len hýbať – deti by nemali jesť rôzne fastfoody, lebo ich ubíja ten nadpriemerný príjem zlých kalórií. Pohyb je dôležitý, ale obmedzenie zlých kalórií je ešte dôležitejšie,“ zdôraznil Molnár.

S redukciou hmotnosti u detí pomôžu najmä rodičia a ich osobný príklad. Svojim potomkom by sa mali viac venovať a brať ich každú voľnú chvíľu do prírody. Najjednoduchšou spoločnou rodinnou športovou aktivitou je prechádzka v prírode, turistika a popri tom rôzne hry s rodičmi. „Odporúčam tiež spoločné bicyklovanie, lyžovanie, bežky či sánkovanie v zime,“ vymenoval Molnár.

Dospelí sa často pred sebou ospravedlňujú, že na cvičenie či pravidelný pohyb nemajú popri práci a rodine dostatok času. Podľa Molnára ide len o výhovorku – kto sa chce hýbať, čas si nájde. „Stavím sa, že keby si každý človek zapisoval svoj hluchý čas, tak zistí, že za ten deň nazbiera minimálne hodinu, ak nie viac času, ktorý strávil zbytočnosťami,“ skonštatoval Molnár.

Zdôrazňuje, že nielen u detí, ale aj u dospelých sa každý pohyb počíta. Nemusí ísť pritom o nič náročné. Ráta sa aj chôdza do obchodu či vystúpenie o dve zastávky skôr a prejsť sa do práce pešo. „Aj to je lepšie, ako neurobiť pre seba nič,“ dodal profesionálny tréner.

Najnovšie články