M. Molnár: Motivácia je základ, aj na ňu však treba ísť správne
Do cvičenia a chudnutia sa ľudia často púšťajú s veľkým entuziazmom. Prvotné nadšenie však dokáže veľmi rýchlo vyprchať, pokiaľ si nestanovíme tú správnu motiváciu. Práve tá je hnacím motorom aj v dňoch, keď bojujeme s lenivosťou. Najefektívnejšie v tomto prípade fungujú krátkodobé ciele, ktoré máme neustále pred očami.
Aby sa športovanie stalo bežnou súčasťou nášho života, je podľa profesionálneho trénera Maroša Molnára nevyhnutné vedieť si dávať krátkodobé ciele. „Aj ja to tak robím. Raz za rok si stanovím napríklad, že chcem zvládnuť určité preteky. To je presne to, čo ma núti trénovať pravidelne, aby som sa na to pripravil, aby som si tie preteky užil,“ vysvetlil Molnár.
Zdôrazňuje, že každý by si mal stanoviť svoj cieľ podľa svojich možností a schopností. Dôležité je, aby tieto ciele boli realizovateľné a dosiahnuteľné. „Nehovorím, že si majú dať ľudia za cieľ absolvovať triatlonovú súťaž Ironman, ale nech si dajú za cieľ odbehnúť päť či desať kilometrov, prípadne predsavzatie zvládnuť iné preteky, ktoré sú v ich silách,“ približuje Molnár.
Vysoké a často až nedosiahnuteľné ciele bývajú podľa Molnára aj jednou z najčastejších chýb, ktoré dospelí robia, keď začínajú s cvičením. Z toho následne automaticky plynie pocit frustrácie, keď sa človek dlhší čas k cieľom ani len nepribližuje. „Ďalšou najčastejšou chybou býva to, že ľudia si na začiatok dávajú neuveriteľne ťažké tréningy, pretože naše ego je veľmi silné,“ opisuje Molnár. Prvá silná svalovica však vie odradiť. Človek má opätovne pocit zlyhania a je zo seba sklamaný. Najdôležitejšie je preto záťaž a intenzitu cvičenia zvyšovať postupne a stanoviť si reálne a dosiahnuteľné ciele, ktoré sa stanú aj našou motiváciou na dlhšie obdobie.