V. Hanáková: Iba podvyživený a spomalený metabolizmus všetko ukladá

V. Hanáková: Iba podvyživený a spomalený metabolizmus všetko ukladá

Veľké množstvo prázdnych kalórií a chýbajúce potrebné vitamíny či minerálne látky spôsobujú, že telo nedostáva dostatočnú výživu. Následkom toho môžeme napríklad dostať neodolateľnú chuť na sladké. „Človek si sám dokáže zapríčiniť veľmi veľký deficit živín, a potom by už zjedol všetko, čo nezje jeho," konštatuje výživová špecialistka a osobná trénerka Veronika Hanáková. Ak je metabolizmus podvyživený a spomalený, všetko ukladá.

Je život trénerov len o cvičení a správnom stravovaní?

Bohužiaľ, nie. Tréneri ako bežní ľudia fungujú aj so všetkými strasťami, radosťami aj neduhmi. Mnohí tréneri práve tým, že sa cvičením živia, hľadajú kompromis v živote a balans medzi bežným životom a životom trénera. Čiže idú v piatok von a naozaj si dajú alkohol.

Doprajú si tréneri aj hamburger, hranolky či zmrzlinu?

Bežní tréneri si doprajú, pretože si to ospravedlnia veľkým energetickým výdajom. Doprajú si kvalitný tréning, a potom si povedia, že môžem si dať, čo len chcem, pretože mám zrýchlené spaľovanie. Ja ako výživová špecialistka aj trénerka to zároveň trošku vnímam aj z tohto pohľadu. Áno, zhreším, ale radšej si doma spravím špaldovú pizzu, reálne si ju sama zamiesim s vodou, soľou, použijem svoju kvalitnú šunku, syr mozzarellu, kvalitné pomodoro bez prebytočného množstva cukru a viem presne, čo som tam dala, aké kvalitné suroviny som použila.

To znamená, že nikdy nedostaneš chuť na niečo naozaj nezdravé?

Nie. To mi nikto neverí, ale darí sa mi to práve vyváženosťou v jedálničku. Ľudia bežne mávajú veľké nutričné deficiencie, čiže prijímajú pomerne veľa prázdnych kalórií, ale vitamíny, minerálne látky, vláknina telu absentujú. A práve pre tieto absencie vzniká veľký deficit, teda chuť na niečo, túžime po cukre. Človek si sám dokáže zapríčiniť veľmi veľký deficit, a potom by už zjedol všetko, čo nezje jeho. Ak však dáš svojmu stravovaniu hlavu a pätu a nutrične dodáš všetky živiny, ktoré tvoje telo na bežné fungovanie potrebuje, nebude potrebný žiadny cheating days. Ja ho tiež jednoducho nepotrebujem, lebo mám dostatočne vyvážený jedálniček. V rámci takéhoto jedálnička si aj ja napríklad dám čokoládu, ale kvalitnejšiu. Nie je to horká čokoláda, ale mliečna, a sledujem, z čoho je vyrobená. Či je tam použitý klasický cukor alebo sú tam sladidlá. Čiže, skôr mi ide o kvalitné zložky použité vo všetkých cukrovinkách, dezertoch. Chcem dosiahnuť, aby aj z takýchto jedál malo telo okrem prázdnych kalórií aj nejakú výživu.

Zvykneš niekedy pribrať? Alebo si štandardne držíš svoju postavu, keď máš vyvážený jedálniček?

Ja si váhu štandardne dlhodobo držím vďaka svojim návykom. Myslím si, že návyky, ktoré si človek vybuduje, sa s ním vezú. Preto začiatky sú napríklad pri chudnutí najťažšie, pretože ideš prebudovávať rokmi zaužívané zvyky, ktoré si robila. Ale keď ich zmeníš, tak nebudeš pociťovať chute na cukry, na alkohol, nebudeš mať žiadne chute na hamburger, alebo si jednoducho povieš, že keď sa dlhodobo stravujem podľa pravidiel, môžem si dať klasickú pizzu, môžem si dať akékoľvek klasické jedlo aj vyprážaný syr s hranolkami. Rozdiel bude však v tom, že telo to už nebude ukladať, pretože má dostatok všetkých živín. Pôjde o nejaké kalórie navyše, ktoré spotrebuješ, metabolizmus máš naštartovaný, funguje, nie je podvyživený. Iba podvyživený a spomalený metabolizmus ukladá všetko, čo doňho príde.

Vieš leňošiť?

Nie, nemám to v povahe. Som každý deň aktívna, buď pracovne alebo fyzicky, ale to je každý povahovo nastavený inak. Myslím si, že to vychádza aj z času narodenia. Napríklad ľudia, ktorí sa narodili dopoludnia alebo skoro ráno, sú ranné typy a radi ráno vstávajú, využívajú tento čas a cítia sa plní energie. Napríklad ja som sa narodila o pol druhej ráno, takže u mňa víkend znamená, že o siedmej ráno som plná energie. A potom mi z toho vyplýva aj celý deň, rada sa cítim aktívne a dynamicky.

Najnovšie články