V. Hanáková: V súčasnosti dávajú rodičia deťom priveľkú slobodu

V. Hanáková: V súčasnosti dávajú rodičia deťom priveľkú slobodu

O tom, či dieťa vydrží pri športe, často rozhoduje aj prístup rodičov. Priveľká sloboda môže viesť k tomu, že dieťa bude dezorientované a samo nebude vedieť, čo chce. Zistiť, či dieťa bude vynikať v určitom športe, trvá dlhší čas. Potvrdzuje to aj výživová špecialistka a osobná trénerka Veronika Hanáková.

Dieťa sa musí v športe nájsť, to však trvá dlhší čas. Skúšať každý mesiac iný šport nie je efektívne a za taký krátky čas dieťa nezistí, či v ňom môže vynikať. „Rodičia v súčasnosti dávajú deťom priveľkú slobodu v tom zmysle, že sa rozhodnú, že dieťa nebudú tlačiť do športovania a nechajú ho každú chvíľu skúšať nejaký iný druh športu. Lepšia je trochu väčšia disciplína, nechať dieťa venovať sa jednému športu dostatočne dlhý čas, a keď zistia, že to dieťaťu nejde, druh športu zmeniť," vysvetľuje Hanáková.

Odborníčka to zažila aj na vlastnej koži, keď sa rok pokúšala prísť na chuť basketbalu. Nakoniec sa mu venovala desať rokov. „Basketbal bol pre mňa prvý rok trápením, bola som veľmi zlá hráčka. Rodičia mi však povedali – vydrž, a po roku, keď budeš chcieť odísť, tak ťa berieme preč. Rok som vydržala, ale to už som bola potom pani basketbalistka," smeje sa Hanáková, ktorá je dnes rodičom za ich prístup vďačná. Práve vybudovaná disciplína ju postupne priviedla k súčasnej práci, vďaka ktorej pomáha druhým.

Pre deti je však nevyhnutný aj príklad rodičov. Keď športujú oni, je väčšia šanca, že pravidelná pohybová aktivita sa stane prirodzenou súčasťou bežného života aj ich detí. „Moji rodičia sú športovci. Brat bol hokejista, ocino futbalista, mamina robila biatlon. Keď som mala desať rokov, povedali mi, aby som si vybrala šport, ktorému sa budem venovať, čo sa aj stalo," dodáva Hanáková.

Najnovšie články