Stravovací plán č. 1: Komplexné sacharidy

Stravovací plán č. 1: Komplexné sacharidy

Ako zvládnuť zdravé stravovanie vyvážene a s chuťou?

Cieľom prvého stravovacieho plánu je zaradiť do jedálnička dostatok komplexných sacharidov, no najmä prospešnú vlákninu, ktorej príjem je alarmujúco nízky.

Preto nasledujúce dva týždne odporúčame, aby ste sa vo svojich stravovacích návykoch zamerali na sacharidy.

Jedálniček je stanovený na minimálny príjem kalórií za jeden deň, a to na 1 500 kcal. Toto minimálne množstvo, ktoré je potrebné za deň prijať, pokrýva potrebu bazálneho metabolizmu. Nezohľadňuje ďalšie aktivity, ako sú práca, bežný pohyb pri dennom fungovaní, stres ani športovú aktivitu. Zdôrazňujeme, že ide o minimálne množstvo kalórií, ktoré je potrebné skonzumovať. Pokiaľ máte potrebu väčšieho príjmu potravy a viete, kde sa pohybuje váš denný kalorický príjem, určite môžete navýšiť svoje porcie. Skúste si ich ale odvážiť, keďže v praxi sa ukazuje nižší energetický príjem, ako je bazálny, čo vedie k podvýžive organizmu, nie však k správnej redukcii.

Nižšie nájdete vzorový jedálniček, ktorý zostavila Veronika Hanáková v spolupráci s Jankou Šimkovičovou.

Jedálniček je zložený z jedál vhodných počas prvých dvoch týždňov. Pokojne si môžete vybrať z 3 alternatív receptov, nemusíte ich striedať denne, ale vyberajte podľa chuti.

Nejde nám o to, aby ste sa riadili výhradne len podľa jedálnička, ovocie aj zeleninu môžete pokojne obmieňať podľa vlastnej chuti. Taktiež môžete zameniť aj obilniny, pokiaľ zodpovedajú charakteru jedálnička. Dôležité je, aby ste si osvojili princípy správneho stravovania a do svojho jedálnička zaradili natrvalo tie správne potraviny, ktoré vám budú vyhovovať a budete sa cítiť spokojne.

Všetky potrebné informácie o komplexných sacharidoch, na čo slúžia, základné pravidlá, celkový manuál stravovacieho plánu a vzorový jedálniček si môžete stiahnuť nižšie.

Najnovšie články