V. Hanáková: Deti treba viesť k športu od mala, netreba to však robiť nasilu

V. Hanáková: Deti treba viesť k športu od mala, netreba to však robiť nasilu

Deti by sa mali s jednotlivými športovými aktivitami zoznamovať postupne, adekvátne veku. Pri najmenších deťoch stačí, ak pri aktivite vydržia aj krátkodobo. Dôležité je, aby k tomu rodič pristupoval s mierou. Podobné skúsenosti má aj výživová špecialistka a osobná trénerka Veronika Hanáková so svojou 4-ročnou dcérou.

Viesť dieťa k športu sa dá od útleho detstva. „Na dcéru netlačím, aktivity ´nehrotím´, ale chcem, aby sa v súlade so svojím vekom zoznámila so športom," opisuje Hanáková. S dcérkou preto začali najskôr s baby plávaním. Voda je pre najmenšie deti prirodzeným prostredím. „Teraz postupne v jej veku prichádzajú na rad úplne základné detské atletiky, počas ktorých sa deti môžu veľmi hravou formou 2x do týždňa hýbať – zabehnúť od stromu po strom, hrať naháňačku ťapkacou formou. Teda nie pretekať, ale len hravou formou rozvíjať základné pohyby," vysvetľuje Hanáková.

Deti si postupne aj samy začnú vyberať pohybové aktivity, ktoré ich zaujímajú. Rodičia by mali záujmy svojich potomkov podporiť a umožniť im ich rozvíjať. „Keď mi dcéra povie, že chce ísť na tanečnú, lebo tam má kolektív a páči sa jej, že tam má sukničku, tak ju v tom podporujem," uvádza príklad Hanáková. Deťom však netreba dávať na výber medzi pasívnou a aktívnou formou oddychu. „Dcére neumožňujem vyberať si, či si chce pozrieť rozprávku alebo ideme trénovať. Jednoducho si povieme, že ideme a ona povie, super, ideme a ja ju viem motivovať k tomu, aby do toho úplne prirodzene išla," zdôrazňuje Hanáková. Pri deťoch sa počíta aktivita aj vtedy, ak pri nej vydržia len krátko.

Hanáková zároveň upozorňuje, že deti sa v súčasnosti hýbu menej. Vo svojej praxi sa stretáva najmä s dvomi kategóriami detí. Prvá kategória sú deti príliš motivovaných rodičov, ktorí si takto môžu kompenzovať určitý problém z minulosti. „Napríklad mamina mala v minulosti nadváhu a nechce, aby dieťa malo nadváhu tiež, tak ho prihlási do týždňa na 6 krúžkov. Potom sú to rodičia, ktorí to možno neriešia, pretože prirodzene nejaký ten pohyb majú, ale nie je to nejakým spôsobom organizované,“ uviedla Hanáková.

Za alarmujúce považuje, že mnoho detí chodí na hodiny telesnej výchovy s ospravedlnenkami. Hodiny telesnej výchovy, ak sú vystavané systematicky, majú však viesť deti k športu, vzdelávať a motivovať ich súťažami k pohybu. „Žiaľ, teraz je situácia taká, že deti menej športujú, česť výnimkám," dodáva Hanáková.

Najnovšie články